راهکارهای شیمی سازه

پل

پل

پل 

در طول تاریخ، پل ها همیشه سازه های مهم و ارزشمندی بوده اند. در برخی مناطق جغرافیایی به دلیل نقشه خاص مسیر، شرایط زمین، یا وجود سایر سازه ها، ساخت جاده ها یا ساخت و ساز راه آهن امکان پذیر نیست، بنابر این ناچار به ساخت پل ها هستیم. عموماً پل ها برای ایجاد مسیرهای تردد در محیط های صعب العبور  ساخته می شوند.

پل های مدرنی که با استفاده از بتن مسلح یا فولاد ساخته می شوند اغلب به طول عمر بیش از 100 سال نیاز دارند. بررسی های اخیر در اروپا و آمریکای شمالی نشان داده است که اکثر پل های موجود در حال حاضر درجات قابل توجهی از تخریب را نشان می دهند. بنابراین بسیاری از آنها نیاز به تعمیر و نوسازی اساسی و فوری دارند.

1. تکنولوژی بتن

سازه‌های بتنی مانند پل‌ها می‌توانند در معرض طیف وسیعی از نیروها و کرنش‌ها قرار گیرند که از درون با تنش‌های مکانیکی ناشی از نوع ساخت شروع می‌شود و تا تنش های مختلف خارجی گسترش می‌یابند. تنش بسیار زیاد بر روی بتن شامل عواملی مانند شرایط و نوسانات شدید دمایی، آب یا مواد شیمیایی مهاجم، ساییدگی سطوح، یا حتی در موارد شدید برخورد آتش است. بنابراین، برای ساخت یا تعمیر پل، بتنی با دوام بالا مورد نیاز است.

توسعه و تولید طرح‌های نوآورانه مخلوط بتن با استفاده از افزودنی‌های خاص، از اوایل دهه 80 یکی از دستاوردهای شیمی سازه آرمانی بوده است. فناوری تولید محصولات با کیفیت منحصر بفرد این شرکت به طور مداوم طی بیست سال تجربه توسعه یافته‌ است. شیمی سازه آرمانی کامل ترین طیف فناوری ها و افزودنی ها را برای تولید بتن با دوام بالا ارائه می دهد.

  • بتن با دوام
  • بتن پر مقاومت
  • بتن خودتراکم

2. تعمیر بتن

تعمیر بتن آسیب دیده یکی از الزامات اولیه در نگهداری پل های بتنی است. پوسته پوسته شدن موضعی یا پوسته پوسته شدن کامل سطوح بتنی باید با مواد ترمیم کننده بتن انجام شود. یک بستر بتنی سالم و ترمیم شده نیز نیازمند استفاده از سیستم های آب بندی، حفاظتی یا تقویتی است.

شیمی سازه آرمانی طیف گسترده ای از مواد و سیستم های کاملاً آزمایش شده را بر اساس فناوری های مختلف برای هر نیاز و موقعیتی ارائه می دهد. این مواد شامل پرایمرهای محافظ در برابر خوردگی، ملات های تعمیراتی، گروت ها برای تعمیر کارآمد عرشه پل، و نیز ملات های خودتراز می باشند.

3. تقویت سازه

اگر ظرفیت آرماتورهای فولادی موجود به دلیل خوردگی کاهش یابد، اگر بارهای ترافیکی افزایش یابد (به عنوان مثال وزن محور مجاز)، یا اگر طراحی سازه یا مقاومت لرزه ای نیاز به بهبود داشته باشد، پل های بتن آرمه باید تقویت شوند.

با استفاده از  پلیمرهای تقویت شده با فیبر کربن (CFRP) می توان تقویت ساختاری را بهبود بخشید. شیمی سازه آرمانی طیف گسترده ای از سیستم های مقاوم سازی کاملاً آزمایش شده و تایید شده را ارائه می دهد.

4. آب بندی 

 پل ها بخش جدایی ناپذیر زیرساخت های حمل و نقل هستند و اغلب در معرض سخت ترین شرایط آب و هوایی قرار دارند. به منظور حفظ دوام در طول عمر طراحی آن، باید تمهیداتی در جهت حفاظت پل و عرشه پل ها از عناصر آسیب رسان جوی انجام شود تا از آسیب جدی به بتن و آرماتور سازه جلوگیری شود.

5. درزگیری پل ها

پل ها سازه های پیچیده و دارای درزهای زیادی هستند که شامل درزهای انبساطی، درزهای حرکتی و اتصالی و ... می باشند. این درزها همواره در معرض حرکت حرارتی، ارتعاشات مداوم، هوازدگی شدید، ضربه مکانیکی ناشی از ترافیک و اثرات شیمیایی ناشی از یخ زدایی قرار دارند.

درزگیرها با جلوگیری از ورود آب و املاح خورنده به سازه، از فرسایش و خوردگی اجزای بتنی و فولادی جلوگیری می کنند. مواد آب بندی و درزگیری بادوام تاثیر بسزایی در طول عمر پل دارد.

 6. حفاظت از بتن

برای بهبود عملکرد و دوام سطوح بتن مسلح بر روی سازه‌های پل، سیستم‌های حفاظتی ویژه ای به‌خصوص در هنگام نوسازی مورد نیاز است. از سیستم های محافظ بتن پل ها می توان به پوشش های محافظ سطح، پوشش های آب بندی سیمانی و پلیمری و بازدارنده های خوردگی اشاره کرد. این محصولات در بخش های مختلف پل ها به طور تک محصول یا ترکیبی از چند محصول استفاده می شوند تا آسیب‌های وارده به سطوح بتنی را تا حد زیادی کاهش دهند، سرعت خوردگی آرماتورها را متوقف یا کاهش دهند و از آسیب‌های ساختاری قابل توجه جلوگیری کنند.

7. گروت و تثبیت کننده ها

گروت ها (سیمانی و اپوکسی ) و تثبیت کننده ها در سازه های پل بتنی جهت پر کردن فضاهای خالی، تثبیت و آب بندی یا بسترسازی و تزریق استفاده می شوند. برخی کاربردهای گروت ها در پل شامل گروت ریزی در قالب و تزریق با دقت بالا در زیر صفحات یاتاقان پل، یا برای تزریق کانال کابل است. علاوه بر این، ملات های خودتراز  در انواع سیمانی و اپوکسی برای تثبیت منهول‌ها یا سایر قاب‌ها و تجهیزات فولادی استفاده می‌شوند، جایی که معمولاً برای کاهش زمان بسته شدن به مواد زود سخت‌شونده نیاز است.

8. اتصالات ساختاری

اتصالات ساختاری کاربرد گسترده ای در ساخت و سازهای جدید و نوسازی ها دارد. پیوند و اتصال ایجاد شده باید امکان انتقال نیروها را بدون تغییر شکل و خزش فراهم کند. عملکرد اصلی چسب های سازه ای و خمیر کاشت میلگرد در اتصال مواد متجانس یا غیر متجانس به یکدیگر است (یعنی بتن به فولاد، فولاد به کامپوزیت و غیره). بسته به طراحی سازه، چسب های سازه ای نه تنها می توانند عناصر را به یکدیگر متصل کنند، بلکه می توانند عملکردهایی مانند عایق رطوبتی وآب بندی و حفاظت بتن را نیز انجام دهند.

9. تعمیر پل چوبی یا آجری

به طور کلی، پل های چوبی و آجری سازه های قدیمی هستند و ممکن است در طول زمان دچار پوسیدگی شوند، که اغلب به دلیل عدم آب بندی صحیح عرشه یا خرابی سایر اجزای سازه است. در برخی موارد، طراحی پل با مقررات جدید راهنمایی و رانندگی مطابقت ندارد و مقاوم سازی سازه مورد نیاز است. برای حفظ ظاهر سازه های قدیمی، تاریخی یا نمادین اغلب به پوشش های محافظ نمای شفاف نیاز است.

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۵/۱۴
لینک کوتاه: https://chimisazeh.com/service/383

پرسش، پاسخ و نظرات